BBC: Waldemar Januszczak – genialne opowieści o malarstwie

Zdecydowałam, że dam Wam odetchnąć od opery i niemieckiego (ale nie na długo… 😉 ), więc dzisiaj pomęczę Was malarstwem. Będzie o naszym rodaku, Waldemarze Januszczaku i jego arcyciekawych programach telewizyjnych.

Januszczak urodził się na ziemii brytyjskiej z rodziców Polaków, skończył studia z historii sztuki i aktualnie pozdróżuje po Europie, śledząc historie słynnych obrazów i ich twórców, a wszystko to nagrywa dla telewizji BBC.

Opowiada tak, że nawet najbardziej nieobyta ze sztuką Romka siedzi z otwartą buzią i chłonie historie. Język Januszczaka jest prosty (w najlepszym znaczeniu tego słowa), a przy tym bardzo obrazowy. Na przykład w filmie o niemieckim malarzu Hansie Holbeinie, nadwornym artyście króla Henryka VIII (tego od żon), Januszczak tak przedstawił przyczyny, dla których król zdecydował się na wynajęcie tego akurat obcokrajowca do malowania siebie i licznych malżonek władcy: „It was then and it is now: if you want quality, you buy German”.

A w historii o Rubensie – Rubens – Historia w Rozmiarze XL – Januszczak wędruje śladami artysty do Antwerpii, Niemiec, Londynu i nazad do Antwerpii, zachwycając się bardzo pulchnymi paniami z obrazów (człowiek patrzy i natychmiast czuje się grubszy…) i zdradzając sekrety oraz dzieląc się ciekawostkami z procesu pracy malarza. W ukrytej pracowni konserwacji obrazów w Antwerpii okazało się na przykład, że drewno użyte przez Rubensa do części jego prac zostało dostarczone z Polski!

Planuję – rzecz jasna – wrócić do tematu sztuki w kolejnych postach, więc na dziś już Wam odpuszczę. Dobranoc, kochani 🙂

Rubens

* zdjęcie – autoportret Rubensa – ściągnięte z google’a

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s