Urzędnik odezwał się ludzkim głosem

Wygląda na to, że Polska stoi u progu prawdziwej rewolucji.

Jeszcze niedawno list z urzędu skarbowego powodował u obywatela stan przedzawałowy. I to u obywatela o stalowych nerwach. Otwarcie takiego listu wymagało przygotowania się na lewy sierpowy atakujący człowieka z kartki papieru.

Teraz pojawiła się iskra nadziei.

Przeczytałam w zeszłym tygodniu artykuł o odbywającej się w Polsce akcji, którą zorganizowało kilka urzędów skarbowych. Urzędnicy przeprowadzili pilotażowy program skierowany do obywateli, polegający na wysłaniu listu napisanego – uwaga, uwaga! – grzecznym tonem i zrozumiałym dla Kowalskiego językiem. Tadam!

Zamiast standardowych uprzejmości w stylu: „Wzywa się do wykonania obowiązku objętego niniejszym upomnieniem”, pismo odezwało się do człowieka prostym: „Proszę zapłacić podatek dochodowy”.

Da się? Ha!

Nie dość tego. W liście pojawiło się też takie zdanie: „Jeżeli nie ma pan/i możliwości uregulowania pełnej kwoty od razu albo ma pan/i dodatkowe pytania, prosimy o kontakt z nami”.

Obywatele – wyraźnie wzruszeni nowym podejściem – ochoczo ruszyli spłacać zaległe podatki. Nigdy jeszcze urzędy nie widziały tylu szczęśliwych obywateli wpłacających do państwowej kasy.

Już niedługo urzędnik mówiący do człowieka ludzkim glosem może stać się normą. Może sie też okazać, że – wbrew wieloletniej opinii – pracownik skarbówki to też czlowiek i dobrze nam życzy.

Dobranoc, kochani 🙂

image

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s