Carmina Burana: historia z płynem po goleniu

Udowodniono naukowo, że sztuka wzmacnia, więc dziś znowu – po długiej przerwie! – o mojej ulubionej muzyce 😀 Będzie to historia o średniowiecznych duchownych, twórcach poezji…hm… antykościelnej, do której we współczesnych czasach skomponowano muzykę. I aktualnie święci ona triumfy w salach koncertowych Europy.

Ale po kolei.

Przenosimy się na poczatek do średniowiecznej Zachodniej Europy: Francji, Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Włoch. Jest wiek 11 – 12-ty. W każdym ze wspomnianych krajów działają tak zwani goliardzi* (nazwa pochodzi od starofrancuskiego slowa goliard – błazen, pasibrzuch). Goliardzi to wędrowni śpiewacy – zwykle żacy, studenci –  autorzy i wykonawcy pieśni satyrycznych, zabawowych, często erotycznych i biesiadnych. Jednym słowem, opisujących sposób życia ówczesnego społeczeństwa, włączając świątobliwych członków kościoła. Nie były to teksty przyjemne dla uszu tych ostatnich…

Pieśni nie zaginęły jednak w mrokach dziejów, dziś możemy je więc czytać i poznawać ówczesne klimaty. A nawet je śpiewać!

Bowiem niejaki Carl Orff, niemiecki kompozytor oraz inicjator edukacji muzycznej dzieci, stworzył muzykę do części  tych „niegrzecznych” średniowiecznych wierszy stworzonych przez ulicznych śpiewaków. Utwór powstał w 1935-1937 roku. Wyszło mu zresztą z tego dzieło życia, bo dziś, mowiąc o kompozytorze, wszystkim kojarzy się natychmiast ten własnie utwór: Carmina Burana. Zapraszam do posłuchania (chociaż kawałka! Początek: pełen dramat i na pewno już słyszeliście!)

(A w razie gdyby ktoś chciał się też wczytać w teksty podczas słuchania – prawie wszystkie oryginalnie po łacinie, ale wszystkie z angielskimi tłumaczeniami – to pełen zestaw jest tutaj).

No to słuchamy:

Początek znajomy? Nic dziwnego. Ktoś w latach 1970. wpadł na pomysł żeby główny motyw z Carminy użyć w… reklamie płynu po goleniu:

I co byśmy zrobili bez wielkich dzieł muzycznych?

Dziękuję za uwagę.

Całuski, kochani!

* Podobne okreslenia to żongler, minstrel, wagant, czyli inaczej wagabunda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s