Jak w pełni wykorzystać bezpłatny bilet na wystawę?

Gdyby Państwo nie wiedzialo jak dobrze i do cna skonsumować wystawę sztuki, to ja chętnie podpowiem, bo wczoraj zdobyłam to cenne doświadczenie. 

Inspiracja – wiadomo – narzędziem Szatana i ja, wiedziona diabelskim podszeptem (czyli piękna ulotką reklamową oraz pochlebną opinią koleżanki z pracy) zapragnęłam obejrzeć wystawę.

Wystawa nazywa się Madonnas & Miracles i została niedawno otwarta w Fitz, czyli Fitzwilliam Museum w naszym pięknym Cambridge. Jest to wystawa czasowa i trwa do początku czerwca. Państwo, jeśli chciałoby ją zobaczyć, ale nie zdąży przybyć przed zamknięciem, niech się nie martwi – po mojej wizycie tam już i tak niewiele zostało…

Nie musiałam długo szukać ekspozycji w naszym przepastnym przybytku sztuki, bo zwykle te czasowe są lokowane w tym samym pomieszczeniu, to znaczy w bocznym skrzydle muzeum. 

Jak człowiek wchodzi do sal wystawowych, to już nic nie musi robić. Żadnego kombinowania czy wysilania pamięci – twórcy wystawy już o wszystkim pomyśleli i wykładają człowiekowi temat jasno i wyraźnie: przestrzeń pięknie zaaranżowana i podzielona na sekcje (z obszernymi opisami wprowadzającymi do każdej), szczegółowe podpisy pod każdym eksponatem, listy dzieł i katalogi, a także pudło szkieł powiększających do użytku wystawowego społeczeństwa. Nic tylko rzucić się na to wszystko i pazernie wchłaniać.

Aktualna wystawa traktuje o życiu religijnym Włochów w rzekomo mało religijnych czasach renesansu. Zbiory miały zatem pochodzic z różnych regionów Italii i bardzo byłam ciekawa skąd te cuda poprzyjeżdżały. Studiowałam więc pilnie tabliczki zawierające miejsce pochodzenia poszczególnych eksponatów. Okazuje się, że owszem, przybyły z Włoch, ale w większości na długo przed wystawą, a konkretnie jakieś 80 lat temu i od tej pory są własnością Fitza. Ale kilka cennych sztuk odwiedza nas – z Wenecji i jej okolicznych miast – specjalnie z okazji Madonnas & Miracles. 

Z wystawy dowiadujemy się, że renesansowy Włoch jednak żył z religią w ścisłym związku, co przejawiało się gromadzeniem nie tylko świętych obrazków, figurek i rożanców, ale też skrzyń na pościel z wyrzeźbionymi na nich scenami biblijnymi (wyciągasz wieczorem przescieradlo, a tu Św. Józef z Maryjką i Dzieciątkiem i od razu lepiej pościelone). A jak masz dużą rodzinę i chcecie przy kolacji pośpiewać, to zamawiasz zastawę stołową z nożami, na których wycięte są nuty wychwalające Stwórcę i to w podziale na głosy, co by rodzina miała poręczna sciągę do śpiewania.

(Wyznaję, że powyższe zdjęcie jest całkowicie nielegalne. Był szlaban, ale w ramach zachwytu nad eksponatami wykonałam zdjęcie ich obrazka – nie samych noży, które wisiały w gablotce obok.)

Muzeum poszło ze śpiewnym motywem dalej i zaprosiło chórzystów jednego z cambridgowskich College’y do nagrania utworu z noża, więc można na wystawie posłuchać tych dźwięków na czterech zestawach słuchawek. Właściwie po mojej wizycie tylko na dwóch. Stałam i sluchałam oczarowana tymi cudnymi dźwiękami chyba z godzinę (poręcznie muzyka płynie tak długo, jak długo słuchawki są w użyciu). Po użytkowaniu jednych, kiedy myślałam, że już się nasyciłam, próbowałam odejść, ale organizm zachciał jeszcze, więc już przezornie wybrałam kolejny zestaw żeby nie zetrzeć płyty z pierwszych. Nie wiem czy się udało, bo bałam się sprawdzać.

Nie zostałam wyproszona z sali, co poczytuję sobie za sukces oraz miarę cierpliwości muzealników, za którą jestem im wdzięczna. 

I już czekam na kolejną wystawę. Zwłaszcza, że nawet ekspozycje czasowe są w Fitz bezpłatne (ale jak Państwo bardzo chce, to może zapłacić – przy wyjściu w centralnym punkcie jest ogromna „skarbonka” na wolne datki).

Dobrego tygodnia, kochani! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s