Muzeum oxfordzkie kasą stoi

Gdyby ktoś Państwo próbował przekonywać, że muzea nie mają pieniędzy, to – kochani – nie wierzcie. Muzeum w Oxfordzie, na przykład, nie tylko posiada środki płatnicze, ale i wystawia je na widok publiczny. Gabloty pełne są monet, banknotów, a nawet całych stosików złotych pieniążków. Sama widziałam.

Otóż korzystając z okoliczności długiego weekendu, wybrałam się wczoraj do pięknego miasta Oxford. Ode mnie z okolic Cambridge to godzina czterdzieści moim luksusowym autem Clio, rocznik 2009 (liniowym autobusem to 3h 15, więc polecamy jeśli ma Państwo braki snu i chce nadrobić).

Miasto odwiedzałam już kilka razy, więc wczoraj interesowało mnie tylko Ashmolean Museum i ich kolekcja włoskich obrazów. Przysięgam, półtorej godziny za kółkiem żeby kilku malarzy zobaczyć. Ale to włoscy, więc Państwo na pewno zrozumie.

Malarstwo, owszem, też w końcu zobaczyłam, a także piękne – i głównie włoskie – skrzypeczki (Ashmolean ma własne Stradivariusy!!). Ale najpierw wciągnęły mnie podziemia.

Na poziomie -1 muzeum ma bowiem wystawę o pieniądzach. Jest to wystawa stała, więc kiedy byście nie przyjechali, kasa będzie na Was czekać. Natknęłam się na nią w drodze do kawiarni i – za przproszeniem – wc, bo wszystkie te atrakcje zlokalizowane są na tym samym poziomie budynku. Kawiarnię też zresztą polecam, bo tam pyszności, tylko portfela nie zapomnijcie z domu zabrać.

Wystawa Money – The Value of The Past śledzi początki środków płatniczych na świecie i analizuje pieniądze pod różnymi ciekawymi kątami, na przykład do czego służyły (bo nie tylko do wydawania), kto je emitował (bo nie tylko rządy krajów), jakie miały formy (bo nie tylko monety i banknoty) oraz pochodzenie nazw (moneta, dolar, itp.  – to mój ulubiony wątek tej ekspozycji).

Wystawa uczy, bawi (bo są też gry dla dzieci i dorosłych) oraz inspiruje. Mnie zainspirowała do popełnienia mini-serii tematycznej na tym szacownym blogu o pieniądzu właśnie. To już niedługo.

Tymczasem dobrego tygodnia, kochani!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s