W monachijskim Skarbcu

Przed wyjazdem do Monachium przygotowałam sobie żelazną listę muzeów do odwiedzenia. Znalazły się na niej aż dwie instytucje.

Jedną z nich był Skarbiec (Schatzkammer), który jest częścią większego kompleksu muzealno-kulturalnego o nazwie Residenz. 

Zwiedzenie całości zajmuje jakieś dwie doby ciągiem (włączając koncert operowy), więc zostawię sobie te przyjemności na piękne czasy emerytury, kiedy nie tylko będę bardzo bogata, ale też będę mieć pod dostatkiem czasu. Póki co, jako pełnoetatowy pracownik w wieku produkcyjnym, rzuciłam się na sam Skarbiec.

Kolekcję Schatzkammer zapoczątkował niejaki książę Albrecht V, władca Bawarii, a potem rozbudowali ją potomkowie z tej samej dynastii, Wittelsbach

W testamencie założyciela znalazł się poręcznie zapis, że eksponatów nie można wystawić na sprzedaż, więc przez wieki kolekcja tylko rosła w siłę. A po konfiskacie własności kościelnych (Rok Pański 1803) Skarbiec wzbogacił się jeszcze o  przedmioty sztuki sakralnej.

W roku 2017 do Monachium przyjechała Wasza Romka i chłonęła wzrokiem te wszystkie wspaniałości. Z bliska wyglądają jeszcze piękniej, niż na zdjęciach, więc zdecydowanie polecam przyjechać i popatrzeć osobiście.

Dobranoc, kochani!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s